Cena projektu nowej kuchni

Większość osób przynajmniej raz w życiu musi stanąć przed zadaniem aranżacji kuchni, które nie jest łatwe do wykonania. Dlatego coraz więcej ludzi korzysta z gotowych projektów wnętrza kuchennego, które są ogólnie dostępne w sieci. Niektóre z nich są darmowe, za inne trzeba zapłacić, a wszystko uzależnione jest od tego, czy pragniemy urządzić nowe pomieszczenie, wyremontować starą kuchnię czy wprowadzić do niej tylko niewielkie zmiany. Warto podkreślić to, iż większość gotowych projektów posiada także kosztorys, w związku z czym wiemy, ile dana inwestycja może kosztować i czy nas na nią stać.

Na początku należy wspomnieć o tym, że gdy zamawiamy projekt kuchni w studiach kuchennych i kupujemy w nich meble, to zazwyczaj jest on w cenie ich zakupu. Natomiast gdy nie dochodzi do transakcji i poprzestajemy tylko na wykonanym planie zagospodarowania kuchni, to najczęściej musimy za niego zapłacić w granicach 300-600 złotych. Trzeba wspomnieć o tym, iż w cenie projektu jest pomiar w lokalu klienta, rysunek kuchni uwzględniający rodzaj mebli i ich rozmieszczenie, sprzęt AGD, wytyczne instalacyjne, a także wizualizację wnętrza kuchennego w 3D. Musimy mieć jednak na uwadze to, że w przypadku kuchni o niestandardowych wymiarach oraz skosach możemy zapłacić za plan jej zagospodarowanie znacznie więcej, w szczególności gdy nie decydujemy się na dalszą współpracę ze studiem kuchennym i na własną rękę kupujemy meble.

Należy też wspomnieć o tym, iż projekt kuchenny możemy zamówić u architekta. Jest to dobry pomysł, kiedy interesują nas nietypowe rozwiązania aranżacyjne. Otóż, wykona on dla nas różne warianty zagospodarowania kuchni, poda nam wytyczne instalacyjne i namiary na producentów, którzy mogą wykonać dla nas meble, oczywiście z uwzględnieniem naszych upodobań i możliwości finansowych. Jednakże koszt projektu kuchni u architekta jest dosyć wysoki, bowiem przeciętnie za m2 musimy zapłacić co najmniej 200 zł, w związku z czym ta opcja jest zarezerwowana wyłącznie dla osób, niemuszących się liczyć z wydatkami. Z pewnością, mamy jeszcze do dyspozycji gotowe projekty kuchni dostępne w sieci (przeważnie poniżej 100 zł), ale najczęściej sprawdzają się one w przypadku tradycyjnych pomieszczeń opartych na rzucie kwadratu lub prostokąta bez żadnych wnęk czy skosów, w innym przypadku przerabianie projektu dla własnych potrzeb się nie opłaca.

Jednym słowem, projekt kuchni jest bardzo ważny, gdyż w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu, w związku z czym powinniśmy się w nim czuć dobrze. Nie możemy na planie zagospodarowania kuchni oszczędzać, gdyż później będziemy tylko tego żałować, gdy się okaże, że dana aranżacja nam nie odpowiada.